Younes Belhanda Galatasaray’da

Galatasaray’da  “efsaneleşen” 10 numaralı forma artık B10’a Emanet.

Ve Metin Oktay Forması Younes Belhanda’da.

Kuzey Afrika ülkeleri, futbolun her bölgesinde oyuncular yetiştirmiştir elbette. Ama teknik kapasitesi yüksek ofansif orta saha futbolcusu yetiştirme konusunda ayrıca uzmanlaşmış düzeydeler. Bu konuda Batı Avrupa ülkeleri takımlarının bu ülkelerde izleme ekipleri bulundurması, bu ekiplerin bulduğu yetenekli oyuncuları genç yaşlarda takımlarına dahil etmesi de büyük bir faktör. Tabi bu ülkelerden göç eden aileler de bu tanıma uygun.

Ama futbol piyasına büyük sermayelerle yatırım yapan kimi ülkeler, oyunun seyrini değiştirebilecek teknik kapasitesi yüksek oyuncu yetiştirme konusunda sorun yaşıyor. Bu da futbolun kendi içindeki cilvesi sanırım.  Ofansif ve pasa dayanan futbolun nam-ı diğer “total futbolun” mucitlerinden Ajax’ın bile ataklarını Kuzey Afrika Kökenli Hakim Ziyech şekillendiriyor. Nasri, Hazard, Zidane ve nice benzer örnekleri elbette çoğaltabiliriz. Kuzey Avrupa liglerinde hatta Ulusal Takımlarında bunun örnekleri epey bulunmakta.

Elbette futbolcuların kimlikleri ve aidiyetleri, yetenekleri ile doğrudan alakalı değildir. Asıl maharet bu futbolcuların takımlara kazandırılması ve profesyonel olana kadar eğitilmesi süreci. Ama her ne olursa olsun her ülkenin belirli bir futbol geleneği var ve bu gelenek futbolun hatta sporun belli alanlarında “bölgesel uzmanlaşma” getiriyor. Bir dönem benzer algı Latin Amerikalı futbolculara yapılmaktaydı. (Örneğin, Arjantin’den 10 numaralı, Brezilya’dan 9 numaralı, Almanya’dan 1 numaralı futbolcu transferleri)

B10

Belhanda nam-ı diğer B10’ da yukarıda uzunca bahsettiğimiz  bu ekolden gelen bir futbolcu. Montpellier de 4-2-3-1 sisteminin ekseriyetle Sol Kanatta mevkiinde oynadı. Ancak onun tam bir gol ve asist makinesine dönüşmesine sebep olan değişiklik, Teknik Direktör Rene Girard’ın onu “10 Numara” mevkiinde istikrarlı şekilde oynatmasıyla başladı. “Kuzey Afrikalı Hücum Oyuncusu” geleneğini sürdüren, Takımının şampiyonluğunda çok büyük bir pay sahibi olan B10’un ünü artık Fransa’yı aşmıştı ve bütün dünyanın dikkatini çeken bir yıldız konumuna gelmişti.

Sonraki sezon da takımda kalsa da takımdaki diğer önemli oyuncular başka takımlara gitmesiyle  takım güç kaybetmişti ve şampiyonluk yarışında Lyon, PSG, Monaco, Marsilys gibi dev ekiplerle rekabet etmek kolay değildi. Uzun süre Fenerbahçe, Manchester United ile adı geçen Belhanda, sürpriz şekilde o dönem oynadığı futbolla 20. Yüzyılın “Milenyum Takımı” olarak lanse edilen ancak 21. Yüzyılda Avrupa futbolunda eski yerini arayan Dinamo Kiev’e transfer oldu. Belhanda’nın uzun periyotlarla süren istikrarsız performansı sonucu önce Alman takımı Schalke 04’e sonra Fransa takımı Nice’ e kiralandı. Nice takımında görece istikrarlı görünse de hala Girard’ın Montpellier’indeki B10 seviyesinde değildi. O, Çıtayı öyle bir yere koydu ki. Azı asla kafi gelmeyecekti. Sporseverler için.

Bir dönem Eden Hazard’la sık sık karşılaştırılan B10, yeni takımında Tudor’dan kaptığı 10 numaralı formayla çıtayı çok daha yükseklere yerleştirdi.

Dile kolay! Hagi, Sneijder,Lincoln…

Efsane Metin Oktay forması bu.

 

3 Responses to “Younes Belhanda Galatasaray’da”

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.