2017 Concacaf Gold Kupası

YAZ SEZONUNDA FUTBOL KEYFİ, 2017 CONCACAF GOLD KUPASI İLE DEVAM EDİYOR.

2 yılda bir düzenlenen CONCACAF Gold Kupası, CONCACAF ülkelerinin ulusal futbol takımlarının kendi aralarında düzenlediği bir turnuvadır.  Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayip ülkeleri turnuvaya oluşturan ülkelerdir. UNCAF Orta Amerika Uluslar Kupası ve Karayip Kupası ise CONCACAF Gold Kupası’nın elemelerini oluşturan turnuvalardır.

Kupayı en çok kazanan Ülkeler :

7 Kere Meksika (1993, 1996, 1998, 2003, 2009, 2011, 2015)
5 Kere ABD (1991, 2002, 2005, 2007, 2013)
1 Kere Kanada (2000)

2017 CONCACAF Gold Kupasına Katılacak Ülkeler :

Kuzey Amerika Ülkeleri :Kanada, ABD, Meksika

Orta Amerika Ülkeleri: Honduras, Nikaragua, El Salvador, Kosta Rika, Panama

Karayip Ülkeleri : Fransız Guyanası, Jamaika, Martinik, Curaçao

Kurallar :

 Turnuvaya 12 takım 3’erli gruplar halinde karşılacaklar.Gruplarını ilk 2 sırada bitirenler ve gruplarda en çok puana sahip 3. sıradaki 2 takım da üst tura adını yazdıracaktır.

 

Editör Yorumu :

CONCACAF Gold Kupası, istatistiki verilerde de görüldüğü üzere Kuzey Amerika Ülkeleri arasında paylaşılmıştır. Sadece bölgesel turnuvalarda değil diğer major turnuvalarda da mazileri başarılarla dolu olan Meksika ve ABD, bu kupaya adeta ambargo koymuşlardır. Bu başarıda gerek ulusal liglerinin son derece rekabete açık ve kaliteli olması gerek de Milli takımlarında bulunan futbolcuların “Futbolun Kalbi” olarak görülen Avrupa’nın önde gelen liglerinde oynamaları da  önemli bir etkendir. Her ne kadar Avrupa Liglerine futbolcu gönderilmesi açısından bu kervana dönem dönem Jamaika ve Kosta Rika da katılsa da, Meksika ve ABD bu konuda başı çekmektedirler. Her donem yıldız oyuncu çıkarmayı başarabilen bu ülkeler, 2017 CONCACAF Gold Kupası’nında doğal favorisi konumundalar. Oluşturduğu güçlü kadroyla, 2014 Dünya kupasında çeyrek final oynarak adından sıkça söz ettiren Kosta Rika da bu kupayı kazanabilecek ülkelerin başında geliyor.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.